2024-01-23

Erasmus: Beszámoló

By webadmin

“Aki nem látta Granadát, az nem látott semmit” (spanyol közmondás)

        GRANADA – Néhány héttel ezelőttig egy öreg aranyszínű Ford jutott eszembe róla, amivel Kiskapusról utaztam Kolozsvárra stopposként valamikor a múlt század végén, és elhatároztam, hogy ha tehetem, többé a közelébe sem megyek a „Granadának”. Azóta azonban sok minden megváltozott: a Ford Granadák teljesen eltűntek az utakról, megnyíltak a határok, elindult az Erasmus program, és nekem lehetőségem lett nyolc diákkal a Kós Károly Építőipari Szakközépiskola XII.A. osztályából, meg négy kollégával megismerkedni az igazi GRANADÁVAL az ERASMUS+ program keretén belül.

    január 20. – Egy fagyos hajnalban vágott neki csoportunk a nagy utazásnak: Budapest felé indultunk, hogy repülővel eljussunk Malagába, Spanyolország déli részének gyöngyszeméhez, a Földközi-tenger partján meghúzódó kikötővárosba. Innen ismét autóbusszal tettük meg a távolságot a Sierra Nevada lábánál elterülő Granadáig. A mintegy 20 órás út próbára tette az utazók kitartását, de amint megérkeztünk a szálláshelyünkre, a kimerültség nyomtalanul szertefoszlott. Egy bőséges vacsora után az Alhambrára néző lenyűgöző kilátás varázsolta el a csapatot a szálloda ablakából, így az utazás minden fáradalmát hamar elfelejtettük.

             Első napunkon egy izgalmas kirándulással kezdtük a szakmai gyakorlatot, mely során Malaga, Andalúzia ragyogó fővárosa várt ránk. Az út során hatalmas olajbogyó-ültetvények szegélyezték az utunkat, ahol a természet zöldje és az évszázados hagyományok összefonódnak. Utaskísérőnk szemléletesen mesélt arról, hogy az elmúlt hat év során ezen a vidéken egy csepp eső sem hullott, ami drasztikus hatással volt a helyi gazdaságra. Az aszály következtében az olajbogyó termesztés nehézségei miatt a olíva olaj ára megnégyszereződött, ami rávilágított a klímaváltozás közvetlen hatásaira a régióban.

            Malagában különleges élménnyel gazdagodtunk: ellátogattunk az autó múzeumba, ami egy igazi időutazás a járműipar történelmébe. A múzeum falai között lélegzetelállító autómodellek sora tárult elénk, mintha csak egy elegáns időkapszula nyílt volna meg. A fényes Ferrarik, elegáns Jaguarok, luxus Mercedeszek és Aston Martinok mellett valódi ritkaságok is helyet kaptak. Különös figyelmet érdemel a Titanic című filmből ismert Renault AX, amely a múlt század elejének hangulatát idézi, valamint a királyi család által használt utazó autó, de a kiállított autók között megtaláltuk Madonna, valamint Elvis Presley autóját is.

            A malagai kalandunk következő állomása az Alcazaba erőd volt, amelyet a VIII. században emeltek, de legtöbb része az XI. századból származik. A Málagai Alcazaba, a város korabeli kormányzóinak palotája, Spanyolország legjobban megmaradt mór erődjeként híres. Az egykor több mint száz toronnyal és három palotával büszkélkedő erődítményt három fal védte, melyek közül kettő a mai napig áll.

A látogatás során vezetőnk részletesen bemutatta az erőd történelmét és egy rögtönzött előadást is tartott a bikaviadalokról. Az előadásban a diákok is részt vettek, így életszerűen szemléltetve a bikaviadalok minden egyes felvonását, hogy a csoport jobban megérthesse e különleges és hagyományos spanyol események lényegét.

A tengerparti sétánk előtt meglátogattuk a lenyűgöző Catedral La Manquita-t, amely az óváros szívében áll.. Ez a hatalmas katedrális, mely Európa harmadik legnagyobb templomaként ismert, 1528 és 1728 között épült, és olyan híres művészek, mint Murillo, Zurbarán és Goya képei díszítik.

A barcelonai La Sagrada Famíliahoz hasonlóan a La Manquita is befejezetlen maradt: bár két torony építését tervezték, végül csak egy valósult meg. Ez a tény adja a templom nevét is, ami spanyolul ‘egykezű hölgyet’ jelent. A meglévő torony magassága 98 méter.

Az emlékezetes látogatás után következett két órás szabadidős programunk, amikor a csoport tagjai felfedezték az óváros szűk utcácskáit, bebarangolták a bazárokat, majd visszaindultunk Granada felé.

Második napunkon Granadában, diákjaink megismerkedtek az ARCAN STUDIOS-szal, ahol a következő két hétben szakmai gyakorlatukat töltik majd. Az ARCAN STUDIOS, egy elismert számítógépes játékokat tervező cég, ahol a diákok az AUTOCAD program segítségével 3D-s épületeket fognak tervezni.

Már az első napon lelkesen fogtak munkához, és a nap végére mindenki megvalósította a kitűzött célt: lenyűgöző repülőgépek tervezésével rukkoltak elő.

Míg a diákok mélyebben elmerültek a 3D-s tervezés rejtelmeiben az „ARCAN STUDIOS”-ban, a tanárkollégák egy különleges iskolalátogatáson vettek részt.

Az “IES Politécnico Hermenegil do Lanz” iskolában tett látogatás során a betekintést nyertek a spanyol szakképzési rendszerbe, ahol különleges figyelmet fordítanak a modern taneszközök és technológiák alkalmazására, különösen a műszaki rajz és víz-gáz szerelés területén. A látogatás során nem csak az építőipari modulok álltak a figyelem középpontjában; kitértek a környezetvédelmi oktatás fontosságára és környezetvédelmi modulok oktatására is.

A munka után jól megérdemelt ebéd következett, amit egy rövid pihenő követett, majd a diákok spanyol nyelvleckével folytatták a délutánt, ahol az alapfogalmak elsajátítása volt a cél.

A gyakorlati tapasztalatok mellett a nyelvi képzés is fontos része a diákok ERASMUS+ programjának, hiszen így még mélyebben belemerülhetnek a spanyol kultúrába, és szakmai tudásuk mellett nyelvtudásukat is fejleszthetik.

Diákjaink a napot egy különleges látogatással zárták: a híres granadai katedrálist keresték fel. Ezt a lenyűgöző építményt Spanyolország első reneszánsz templomaként tartják számon, ami nemcsak a város, de az egész ország egyik kiemelkedő műemléke.

A diákokat Gál Sándor tanár úr vezette végig a katedrálist alkotó csodálatos részleteken. Különös figyelmet fordítottak a királyi kápolnára, ahol a Katolikus Királyok, I. Izabella kasztíliai királyné és II. Ferdinánd aragóniai király, valamint I. „Őrült Johanna” kasztíliai királynő és I. Fülöp, „Szép Fülöp” kasztíliai király sírjai találhatók. A diákok lenyűgözve hallgatták a tanár úr részletes és izgalmas előadását a templom építészeti stílusáról, a benne található kápolnákról és sírhelyekről.

Ez a látogatás nemcsak a spanyol kultúra mélyebb megismerését szolgálta, hanem lehetőséget biztosított a diákoknak, hogy történelmi és építészeti ismereteiket is bővítsék egy igazán emlékezetes élmény keretében.

KUTAS ATTILA- SÁNDOR