2016-04-15

Építsünk hidakat!

By webadmin

2016 április 4-én este, egy hosszú, fárasztó utazás után megérkeztünk a Kaposvár melletti Toponárra, ahol Péter Balázs és Marczali Ferenc tanárok fogadtak. Vacsora után megbeszéltük az egész heti programot.

Másnap az ismerkedés után mindkét csoport diákjai elkezdték a hídépítést Kardné Tar Mária tanárnő vezetésével. Két csoportot választottak ki, mindkét csoportban vegyesen voltak csíki és kaposvári diákok. A feladatuk az volt, hogy építsenek lécből, műanyagpalackból és zsinegből egy-egy hidat, amely nem lehet több 500 grammnál, de minél nagyobb terhet tudjon megbírni. Mialatt a hidak épültek, a többi diákkal együtt megtekintettük az iskolát, különböző műhelyeket, órákat látogattunk. Ebéd után városnézés következett. Megnéztük a város nevezetes szecessziós épületeit, különös tekintettel a fogadó iskolánk névadójának, Lamping Józsefnek a munkásságára. Meglátogattuk a Szivárvány Kulturális Központot, valamint a város főépítésze szakszerűen bemutatta nekünk a Városházát.

A következő napon, Szigetváron a közös szakmai program keretében meglátogattuk a nemzetközi hírű Trust Hungary Fafeldolgozó és Kereskedő Zrt.-t. Itt a tölgyfadongák szárításától a kész termékig, a hordógyártás minden lépését végigkövethettük. Mindezt a legmodernebb technológia felhasználásával vitelezték ki. Utána meglátogattuk a Mohácsi Történelmi emlékhelyet, majd Mohácsra utaztunk, itt megtekintettük a városházát és a busó múzeumot, majd a Csele-patak partján a Szent-Miklós vízimalmot, amelyet építészeti, faipari szempontok szerint mutattak be. Itt a diákok még a taposómalmot is kipróbálhatták. Másnap a befejezett hidakat próbaterheltük, amely eseményre a helyi sajtó is hivatalos volt. Majd a közös szakmai program keretében meglátogattuk a Pannon Wolf Kft.-t. A gyárlátogatás során megismerkedhettünk a készház-divízióval, az épületelem-gyártással, valamint a betonelem-gyártó divízióval. Innen Kaposmérőre utaztunk, ahol Kassai Lajos nemzetközi hírű lovas-íjász bemutatóját tekinthettük meg, sétáltunk a völgyben, amely egy 15 hektáros terület, kipróbálhattuk az íjazást és a lovaglást is.

Utolsó nap útban Budapest felé megnéztük a kőröshegyi völgyhidat, amely Közép-Európa leghosszabb völgyhídja. Miután megnéztünk egy filmet a híd építéséről rövid sétát tettünk a hídszerkezet belsejében és egy tartópillérében.

A Budai Várban és a Hősök terén is a magyar történelem jeles időszakaival, egyéniségeivel ismerkedtünk meg. Megtekintettük a Mátyás-templomot és a Halászbástyát is. Végül a szálláshelyre utaztunk és elbúcsúztunk a kaposvári vendéglátóinktól.

Köszönjük ezeket a szép élményeket.