XXII. Nemzetközi Építész Diákkonferencia – 2016. április 08-10 Vác
A Határtlanul program folytatásaként 2016 április 8 és 10. között részt vettünk a Váci Szakképzési Centrum Király Endre Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiuma által megszervezett XXII. Nemzetközi Építész Diákkonferencián. A résztvevő diákok a XI. A osztályból Benchea Martin és Konrád Jenő-Roland, valamint a XI. C osztályból Péter Hanga voltak.
A Kaposvárról Vácra tartó utunk során megnéztük a kőröshegyi völgyhidat, majd a hosszas út után, 14 óra körül megérkeztünk Vácra. Az ünnepélyes megnyitón sajnos nem vehettünk részt, de a szervezők óriási segítségének köszönhetően, már a beosztott csoporttal együtt járhattuk Vác utcáit és sorra látogathattuk a nevezetes épületeket és tereket. A városnézést a Konstantin téren kezdtük a Székesegyház megtekintésével, majd a Szentháromság téren a Piarista templomot és a Szentháromság-oszlopot megcsodálva tovább folytattuk utunkat a Püspöki Palotához. Innen a Géza király térre látogattunk, ahol a Ferences templomot és a várfalon lévő I. Géza király szobrát néztük meg. Utunkat a Duna-parton folytattuk, ahol a Zenepavilont és a középkori városfal legészakibb saroktornyát, a Hegyes-tornyot látogattuk meg. Érdekessége, hogy Vác egyetlen épen fennmaradt középkori építménye ma lakóépület. Továbbsétálva a Tabán városrészen a Fegyház épületéhez értünk, amely 1855 óta börtönként üzemel, majd a közelében feltűnő Mária Terézia tiszteletére épített, Magyarország egyetlen diadalívet tekinthettük meg. A városnézés utolsó helyszínére érkezve a főtéren, más néven Március 15. téren, számos híres épületet nézhettünk meg, mint a Városháza és a Fehérek temploma.
A több órás séta után, visszatértünk szálláshelyünkre a Bocskai István Kollégiumba, ahol megvacsoráztunk. Esti programunk a Váci Dunakanyar Színházban bemutatott “Megadom magam – zenés láss ezer csodát Quimby-slágerekkel” című előadás megtekintése volt, ami mindannyiunknak nagyon tetszett. A tartalmas, de kicsit fárasztó nap után következett a várva várt pihenés.
Szombaton, a reggeli elfogyasztása után, hajóra szálltunk és a Dunán közel egy órát hajózva eljutottunk Visegrádra. Itt először a Királyi Palotát látogattuk meg,
majd a Visegrád felett magasodó meredek hegyen fekvő Fellegvárat. A Királyi Palotában bejárva a szépen rekonstruált termeket és udvarokat, a korhűen berendezett lakosztályokat betekintést nyerhettünk a Magyar Királyság fénykorába, a XV. századba. A Fellegvárban vártörténeti kiállításokat tekinthettünk meg, középkori fegyverekkel, viaszbábukkal és makettekkel, valamint egy középkori lakoma, királytalálkozó és udvari mulatság témájú termet, ahol a remek idegenvezetőnek köszönhetően egy igazi időutazásban volt részünk. A csodálatos régi épületek után következett egy izgalmas séta a Duna alatt, a közműalagút látogatás. A Visegrád-Nagymaros közötti beton közműalagút hossza 550 m és alig 3 m széles, mégis igazi élményt nyújt bárkinek, de főleg műszaki beállítottságúaknak. Innen busszal indultunk Zebegénybe, ahol a Szőnyi István Általános Iskola látott minket vendégül, ebédre. Ezután az iskolával szemben levő, Zebegényi Római Katolikus Templomot látogattuk meg, melyet több mint száz évvel ezelőtt tervezett Kós Károly építész.
Utunkat folytatva Nagybörzsönybe értünk, ahol a Bányásztemplomot és a közelében levő Tájházat látogattuk meg, majd az Antal-féle vízimalmot és legvégül a XIII. század elején épült Szent István templomot.
Vacsorára visszatértünk a szálláshelyünkre, a váci Bocskai István Kollégiumba. A diákoknak itt folytatódott az esti program, egy zenés-táncos rendezvénnyel, a kísérő tanároknak pedig a közelben levő VSZC Boronkay György Műszaki Szakközépiskolája és Gimnáziumába volt a vacsora és a kötetlen szakmai beszélgetés, ahol szakmailag értékes tapasztalatokat lehetett szerezni.
Vasárnap, a reggeli után került sor a kiállításra a Madách Imre Művelődési Központ-ban, ahol a résztvevő tanulók pályamunkáit lehetett megtekinteni. A „Vasútállomások, pályaudvarok” tablópályázat keretében 26 pályamunka került kiállításra, köztük az iskolánk tanulói (Áros István és Péter Szilárd István, XI.C – felkészítő tanár: Márton Ildikó) által készített gyimesbükki őrházat bemutató pályamunka is. A tablópályázaton kívül a „KőKedvencem” diákpályázatra is több munka érkezett. A kiállított pályamunkákat tanulmányozva újabb ötletekre, tapasztalatokra tettek szert diákjaink.
Ezután következett a diákok részére a helyismereti vetélkedő, a kísérő tanároknak pedig egy szakmai előadás. Tekintettel az előttünk álló hosszú útra, a vetélkedő után hazaindultunk és útközbe, a záróünnepség után értesültünk az elért eredményünkről: különdíj a gyimesbükki őrház pályamunkára.
A három napos kirándulás alatt rengeteg élménnyel és tapasztalattal gazdagodtunk, amit majd a későbbiekben is kamatoztathatunk. A Nemzetközi Építész Diákkonferencián iskolánkat méltón képviselték diákjaink, nagy érdeklődéssel vettek részt minden egyes programon és mindvégig példásan viselkedtek. A szakmai megmérettetésre nagy lelkesedéssel és kitartó munkával készültek fel, amiért külön köszönet illeti Benkő Éva felkészítő tanárnőt.
Tamás Krisztina-Melinda, kísérő tanár