2024-12-20

Kós Károly örökségének nyomában

By webadmin

December 6-án méltó ünnepléssel emlékeztünk meg iskolánk alapításának 30. és a csíki medence építőipari szakoktatásának 50. évfordulójáról. E jeles alkalomból az iskola tanárai és diákjai felejthetetlen ünnepi előadással tisztelegtek az intézmény múltja és névadója, Kós Károly emléke előtt. Az előadás során felidéztük Kós Károly munkásságát, szellemiségét, és betekintést nyújtottunk az iskola történetébe, amely évtizedek óta meghatározó része a térség életének. Az ünnepség nemcsak a visszatekintésről szólt, hanem a közösség összefogásáról, amely az iskolát máig élteti.
A kemény munka jutalmául a szervező diákok a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával jutalomkiránduláson vehettek részt, amelynek központi témája Kós Károly épített öröksége, a Székely Nemzeti Múzeum épülete volt, Sepsiszentörgyön.

A decemberi kora reggeli nyirkos, ködös, hideg csíki időjárás a buszmegállóban gyülekező diákok jókedvét nem tudta elrontani, vidáman jókedvvel indultunk el a Sepsiszentgyörgy fele vezető útnon. Úgy ahogy a diákokat a jókedv, a nedves hideg idő is végigkísérte utunkat. Buszunkat a buszvezető kanyargós, kis, szűk utcákon keresztülpréselve lerakott a Kós Károly tervezte Székely Nemzeti Múzeum előtt. A főépület 1912 végére készült el és a székely népi építészet praktikussága szolgáltatta a tervezőnek az ihletet. Kós Károly így vall a múzeum 1929-es Emlékkönyvében:„Feladatom volt tehát: múzeumi szempontból jó beosztású, technikailag tartós és könnyen karbantartható, művészileg pedig – a Székely Nemzetet reprezentáló épületet építeni fel”. A Múzeum 2021 és 2023 között alapos felújításon esett át nem csak külsőleg , hanem a modern kor követelményeinek megfelelően a fiatalok számára vonzó interaktív kiállítási felületekkel gazdagodott . Az főépület előterében az alapító Csereyné Zathureczky Emília 19. századi vászonra kivetített életnagyságú képe fogadott amely a mesterséges intelligenciának köszönhetően megelevenedett a vásznon és beszélt hozzánk a látogatóhoz. Majd a Mérföldkövek című kiállítás a hatalmas gyűjteményéből válogatott különleges, egyedi tárgyakon és történetfoszlányokon keresztül megismertük a Múzeum történetét az alapítástól napjainkig. Inspiráló volt a Gábor Áron emlékkiállítás, itt a diákok testközelből megismerkedtek a korabeli ágyúgyártás technológiájával és hadi tudományával.
Miután búcsút vettünk Sepsiszentgyörgytől, utunkat Brassó felé folytattuk, ahol a diákok újabb építészeti remekekkel ismerkedhettek meg. A gótikus óváros atmoszférája és történelmi nevezetességei, mint a Fekete templom, a Városháza, a barokk stílusban épített Katalin-kapu vagy az egyedülállóan szűk Cérna utca, mindenkit elvarázsoltak. A Cenk alatti korcsolyapályán néhányan a téli sportok örömeiben merültek el, miközben a környező 19. századi eklektikus épületek különleges hátteret biztosítottak ehhez a hangulatos időtöltéshez. Ahogy leszállt az este, Brassó karácsonyi fényei is életre keltek. A zenés karácsonyi vásár meghitt hangulata magával ragadott mindenkit. Az ünnepi forgatagban sétálva forró italok illata keveredett a sült gesztenye és a mézeskalács aromájával. Ez a különleges nap, tele élményekkel és tanulságokkal, méltó megkoronázása volt az évfordulós ünnepségsorozatnak. 
Mindezt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetjük, amely lehetővé tette, hogy diákjaink nemcsak tanuljanak, de közelről megismerjék Kós Károly örökségének maradandó értékeit.