2019-01-07

TUDEK 2018

By webadmin

TUDEK 2018

A XVII. alkalommal megrendezett, TUDEK (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája) verseny országos szakaszának a 425. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium adott otthont. Az országos szintű versenyen iskolánkat 4 tanuló képviselte. A kis csapat felkészítő és kísérő tanára iskolánk környezetmérnök tanára, Szatmáry Zsófia volt. A rangos eseményre 2018. december 7-9. között került sor. A konferencián a közel 30 tanintézményből érkező több mint száz kutatódiák nyolc szekcióban mutathatta be legfrissebb kutatási eredményeit. A zsűri soraiban a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, valamint a Babeș-Bolyai Tudományegyetem különböző magyar tannyelvű tanszékeiről érkező egyetemi oktatók ültek, akik figyelemmel és kíváncsisággal kísérték nyomon a középiskolás diákok tudományos munkásságuk eredményeit.

A biológia, ökológia, környezetszekcióban sorolták a szervezők mindkét kutatásunkat. A szekcióban elsőkétCsibi Orsolya és Szabó István ’’Milyen minőségűvizet iszik a családom, jó még a kútvíz?’’ című kutatásukat mutatták be.Kutatásuk célja, hogy a különböző kutak mennyire felelnek meg az ivóvízszabványáltal előírt különböző szennyezőanyag határértékeknek. Összesen tíz fitódi éscsíkcsicsói háztáji kutak minőségét vizsgálták, fizikai és kémiai szempontból.Feltérképezték a kutak környékén található potenciális szennyező forrásokat(trágyadomb, istálló, udvari WC). A vizsgálatokat a csíkszeredai Sapientia EMTE Környezet biotechnológia laboratóriumában végezték dr. SzilveszterSzabolcs mentor irányításával. Az eredményeikből az alábbi következtetéseketvonták le. A 10 mintánkból csak 5 felel meg a paramétereknek. Csíkcsicsó eseténa négy mintából kettő nem felel meg az előírásoknak, valamint egy határértékhezközelítő szennyezést mutat. Fitód esetében határozott szabványtúllépést nemészleltünk, de az öt mintából egy a határértékhez közelítő szennyezést mutat. Csíkszentimreesetén az egyetlen kút, amit vizsgáltunk az is túllépte a szabványbanmegengedett nitrát határértéket. Szigorúan véve a vizsgált kutak 30%-a nitrátszempontjából nem felel meg a határértékeknek, ami jelentős szennyezettségreutal. A mérhető foszfát koncentrációk (≈0,5 mg/L) fekális szervesanyag bomlásszármazékai, ami patogén mikroorganizmusok jelenlétére is utalhat, DE ezt csakpontos mikrobiológiai vizsgálatok elvégzésével támasztható alá.

Ugyancsak ebben a szekcióban mutatta be Simion Katalin és Tófalvi Kriszta. ’’Az illóolajak hatásásnak vizsgálata a környezetünkben előforduló mikroorganizmusokra’’ című dolgozatuknak kutatási eredményeit. Manapság az emberek nagy érdeklődést mutatnak a természetes gyógymódok és gyógynövények után. Kutatásunk során a környezetben általában előforduló és az iskolánkban izolált különféle mikroorganizmusok esetében vizsgáltuk néhány közkedvelt illóolaj antimikrobiális hatását agardiffúziós módszerrel. A vizsgálatokat a csíkszeredai Sapientia EMTE mikrobiológia laboratóriumában végezték, dr. György Éva mentortanár vezetésével. Kutatásukkal bebizonyították, hogy a kiválasztott illóolajok többsége antimikrobiális hatással rendelkezik a vizsgált baktériumokra és penészgombákra. A fahéj, oreganó, citromfű és On Guard illóolajnak volt a legnagyobb gátló hatása. A legellenállóbb mikrobák az Escherichia coli és az Aspergillus niger. Az illóolajok gátló hatása a penészgombák esetében sokkal erősebb, mint a baktériumoknál.

A szerzőpáros kutatási eredményeit a szekció zsűrije az II. díjjal tüntette ki, mely biztosította a nemzetközi szakaszon való részvételt a TUDOK – ra (Tudományos Diákkörök XIX. Kárpát-medencei Konferenciája), melyre 2019. március 29-30-án kerül sor Szentesen a Horváth Mihály Gimnáziumban.